
Denne fotturen over fem dager er en ekspedisjon gjennom et unikt og verdensarvlistet område. Selv om det røde, ørkenaktige landskapet kan se livløst ut ved første øyekast, så gir det livsgrunnlag til mennesker, dyr og planter.
Aboriginene har levd her i rundt 30 000 år i pakt med naturen. Når man ferdes skjer det på naturens premisser, og med tillatelse fra urbefolkningen som er anerkjent som de rettmessige eierne av området.
Turen ledes av en kunnskapsrik guide som sørger for at alt foregår innenfor trygge rammer. Etappene er på 5 til 15 kilometer per dag og fordrer normalt god fysisk form. Underveis er alt tilrettelagt med alle måltider inkludert og komfortabel overnatting i canvas-telt og lodge.
Dag 1: Valley of the Winds Walk & Dinner in the Desert
Kata Tjuta har havnet i skyggen av Uluru som turistattraksjon, men er et minst like imponerende skue. Rundt 30 kuppelformede små fjell skyter opp av det ellers flate landskapet, hvor de høyeste punktene er over 500 meter høye. Her går vi ruten Valley of the Winds og får se steinformasjonene både på nært hold og fra utsiktspunkter. Når mørket senker seg, serveres det forfriskninger og middag. Du velger selv om du vil sove inne i et av de solide teltene i campen eller under åpen himmel. De såkalte canvas-teltene er store nok til at du kan stå oppreist, og det er dusjfasiliteter i campen.
Dag 2: Southern Kata Tjuta Dune
Vi står opp før solen og nyter morgenkaffen i påvente av soloppgang og frokost. Dagens etappe går rundt 16 kilometer østover og tar inntil seks timer. Underveis spiser vi lunsj i skyggen og ankommer en eco-camp med canvas-telt på ettermiddagen. Om kvelden spiser vi middag under åpen himmel.
Dag 3: Journey closer to Uluru via Desert Trails
En ny dagsmarsj på drøyt 16 kilometer venter, og på veien vil landskapet endre karakter med større innslag av busker og små trær. Uluru blir synlig i horisonten under dagens etappe. De to neste nettene overnatter vi på en lodge med utsikt mot Uluru. Når solen har gått ned og stjernehimmelen åpenbarer seg, lærer vi mer om de lokale urfolkssamfunnene og deres historie.
Dag 4: Mutitjulu Waterhole & Uluru-Kata Tjuta Cultural Centre
Etter å ha betraktet Uluru på avstanden i horisonten, kommer vi i dag helt opp til basen av den majestetiske kjempemonolitten. Der får vi blant annet se en av svært få permanente vannkilder i området. Dagens etappe er på 12 kilometer og inkluderer et besøk på Uluru-Kata Tjuta Cultural Centre.
Tilbake på lodgen spiser vi den siste middagen sammen og deler de mange inntrykkene fra de siste dagers ekspedisjon.
Dag 5: Relax and return to Ayers Rock Resort
Denne morgenen kan du sove lenge om du vil, og det er satt av tid til en sen frokost før deltakerne kjøres til enten nytt resort eller flyplassen.
















